Search 75,882 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

Easy Grade 9 math help!

At a school dance, the student council sold cans of pop and bags of chips. The price of a can of pop is one and a half times the price of a bag of chips. The pop sells for $0.90 and they sold $288.00 worth of pop. The number of bags of chips sold is three quarters of the number of cans of pop sold. What was the income from the chips?
 
(We are currently learning about solving linear relations. If that helps!)
 
I don't understand what its asking! Please help!
Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

There are 288/.9 = 320 cans of pop. So there are (3/4)320 = 240 bags of chips.
The income from the chips = 240(0.90/1.5) = $144.