Search 75,733 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

60 pounds of coffee and 90 pounds of coffee were bought for a total price of $180 how much per pound is each coffee?

Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

I love this problem because I've been to both of those countries. 

Now, I'm going to write that 60G + 90N = 180

In the previous equation, the G stands for the price of Guatemalan coffee, per pound.  N, of course, is the same thing for Nicaraguan coffee.  Now I can use algebra to solve for either G or N:

 

G = 3 - 1.5N      and also...

N = 2 - (2/3)G

Remember, there are multiple possibilities because the cost of each coffee depends on the cost of the other.